(Opdateret kl. 10.12)
Med en omsætning, der er nær ved fordoblet, og et nettoresultat, der havner på 1,7 mia. kr. og således er mere end 800 mio. kr. bedre end i 2009, kan Pandora fremlægge et ganske nydeligt regnskab for 2010, der blandt andet bød på virksomhedens børsnotering i begyndelsen af oktober.
Der blev solgt Pandora-smykker for 6,6 mia. kr. sidste år, hvor Pandora investerede mere end 210 mio. kr. i udvidelse af virksomheden. USA og Sydamerika står for 43,7 pct. af omsætningen, Europa for 42,9 pct., mens Asien omsætter for godt 13 pct.
Selvom omsætningsvæksten i virksomheden har været enorm – endda en smule bedre end analytikernes forventninger – skriver Business.dk, at Pandora-aktien er dalet efter regnskabsoffentliggørelsen, fordi forventningerne til 2011 ikke er lige så høje som antaget.
Pandora forventer en vækst på minimum 25 pct. i år, men analytikere fra SME Direkt havde håbet på 34 pct.
(Opdateret kl. 10.12)